Masopustní setkání se soutěží o nejlepší jednohubky

01.03.2014 21:28

Sešli jsme se na faře, abychom společně oslavili masopust. Setkání jsme zahájili vysvětlením toho, co vlastně znamená masopust (Etymolog. slovník - v původním významu to byl zřejmě 'večer před začátkem postní doby'. Podoba slova půst poukazuje na souvislost s 'pustit' - den, kdy se maso pouští. Italsky carnevale pochází z carne leva, doslova 'maso odlož', odtud slovo karneval). Poté jsme si pustili prezentaci, jejíž součástí byly fotky z akcí uskutečněných v našich farnostech v roce 2013. A že těch akcí bylo J. Součástí letošního setkání byla také soutěž o nejlepší jednohubky (loni jsme soutěžili o nejlepší koláč). Nejlepší jednohubky přinesla, a díky tomu si ocenění za první místo odnesla, Růženka Machová. Sešli jsme se v docela malém počtu, což je vzhledem k tomu, že to bylo ohlášeno ve všech farnostech, docela smutné. Také jsme přemýšleli o připravovaných aktivitách a diskutovali jsme o tom, jak docílit toho, aby i lidé, kteří nechodí do kostela, přišli. V souvislosti s tímto mě napadla myšlenka, jak můžeme chtít po „nekostelních“ lidech, aby přišli, když ani polovina z těch, kteří kostel navštěvují pravidelně, se žádné akce nezúčastní. Je to trochu smutné, protože všechno stojí čas, námahu někoho druhého. Děkuji všem, kteří přišli, protože mně osobně se líbilo a společně jsme strávili pěkný večer. I přesto věřím, že příště se nás sejde víc.

Zde je recept na pomazánku z vítězných jednohubek:

máslo nebo rama, tavený sýr, hořčice, 1 - 2 vařené vejce, suchý salám

Žloutek rozmícháme s máslem a sýrem, přidáme nastrouhaný salám, kyselou okurku, nakrájený bílek a trochu přisolíme.